Cinemini: Kraťasy pro předškoláky trochu jinak

sobota 24. 6. 2023, 14:00

Program je určený pro děti předškolního věku (3 - 6 let) za doprovodu rodiče/rodičů.

Pásmo netradičních krátkých filmů určených pro předškoláky (3 - 6 let), které bude doprovázeno aktivitami kreativního, pohybového, ale i povídacího rázu.

 

Pilotní česká verze projektu Cinemini Europe, která v nynější době funguje v Holandsku a Německu, se uskuteční v našem Kině Kavalírka. Cinemini mají za cíl rozvíjet dětskou imaginaci prostřednictvím abstraktních, experimentálních či netradičně pojatých filmů a k ním speciálně vytvořených aktivit. 

 

Audiovize je každodenní záležitostí i pro ty nejmenší děti a právě předškolní věk je ideální pro rozvíjení kreativního myšlení. Námi vybrané filmy nemusí být prvotně určeny pro dětského diváka, avšak pracují se silnými vizuálními aspekty, jako např. abstraktní hra barev, tvarů a rytmu. V nabídce máme i narativní hrané filmy, u kterých je však přednější emoční prožitek a působení na naše smysly. 

 

Aktivity jsou určeny primárně pro děti, důležitá je však i přítomnost dospělých.

Po každém promítnutém filmu bude lektorem představena hra, která se obsahem či estetikou vždy váže k danému snímku. Cílem her je prohloubit dětskému diváku zážitek z filmu a ideálně jej podpořit dalšími smysly. Role rodiče bude spočívat zejména ve zprostředkování informací a pomoci dítěti vyjádřit své dojmy z filmů a příp. být po ruce s kreativními či pohybovými činnostmi.

 

PLÁCEK (Tér), r. István Szábo, Maďarsko, 1971

5min

 

BAREVNÁ SKŘÍŇKA (A Colour Box), r. Len Lye, Velká Británie, 1935

3min 

 

MALÝ COUSTEAU, r. Jakub Kouřil, Česká republika, 2014

8min

 

ŠEST SESTER (Les six sœurs Dainef), r. Neznámý, Francie, 1902

3min

 

VĚCI (Dingen), r. Femke Schaap, Nizozemsko, 2005

3min

 

KLUBKOHRANÍ (Fadenspiele 2), r. Ute Aurand a Detel Aurand, Německo, 2003

8min