Narozeniny Oldřicha Nového se Šárkou Gmiterkovou

2. 8. 2022
7.8. oslavíme 123. narozeniny Oldřicha Nového
19:00 Představení knihy ON od autorky Šárky Gmiterkové proběhne na narozeniny herce Oldřicha Nového.
20:00 Světáci
--- --- ---
Oldřich Nový je dodnes oslavovanou, všem generacím známou hvězdou z filmů pro pamětníky. Výpravná monografie představuje první pokus o uchopení Nového kariéry v celé její šíři, klenoucí se přes několik dekád. Oproti dosavadním publikacím nabízí odpovědi na dosud přehlížené otázky – jak Oldřich Nový fungoval v rámci několika kulturních průmyslů? Proč potřeboval socialistický režim Kristiana v montérkách a jak se na tomto politickém zadání podílel sám Oldřich Nový? Zasadil prvnímu milovníkovi fatální úder socialistický režim nebo jeho nevyhnutelné stárnutí? Na tyto a další otázky odpovídá kniha, která využívá dosud nezpracovaných archivních materiálů a českému prostředí zatím málo známou metodologii výzkumu hvězd a hvězdných systémů.
Šárka Gmiterková je odbornou asistentkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně. Dlouhodobě se věnuje problematice filmového herectví, hvězdné slávy a celebrit a kostýmního výtvarnictví. Pravidelně publikuje v Iluminaci, A2 či Cinepuru a spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí a MFF Karlovy Vary.
Kniha bude na místě k prodeji.
--- --- ---
Světáci
Tři venkovští fasádníci pracují na obnově pražské zástavby. Aby pronikli do tajů nočního života metropole a nepůsobili jako naivní balíci, pořídí si slušné obleky a absolvují lekce společenské výchovy. V elegantním Diplomat Grillu se trojice seznámí se třemi elegantními kráskami. Netuší ovšem, že ty si – podobně jako oni – na lidi velkého světa jen hrají a že je považují za boháče, které by mohly oškubat… Jedna z nejlepších domácích komedií své doby je výsledkem spolupráce režiséra Zdeňka Podskalského a scenáristy Vratislava Blažka. Podíl na zajímavosti zdánlivě oddechového komentáře úpadku mravů v socialistické společnosti má i herecké obsazení.
Československo, 1969, 99 min., r. Z. Podskalský st.
+ Drink: Světácký aperitiv Oldřicha Nového
.
.
.
.
.
Akce proběhne v rámci Centra pro inovaci a kultivaci audiovizuálního prostředí. Podpořeno Fondy EHP a Norska.