Pravidelný meetup herních dizajnérů se tentokrát záměří na deskové hry. 

Jsi nadšencem do tvorby deskových nebo karetních her? Případně obojího?
Jestli je tvoje odpověď: "Jasně", tak paráda, protože pro tebe máme příležitost představit tvé hry světu.

Po unikátním FAMU playtestu a večeru plném indie her nastal čas deskových a karetních her Nabízíme možnost přinést a představit tebou vytvořené deskové/karetní hry nebo klidně jejich prototypy ostatním nadšencům. Jediné co pro to musíš udělat je vyplnit formulář, který najdeš zde:  https://forms.gle/xvBLWPyxbgx3UVLJA


Před samotnou událostí ti dorazí email z adresy summoninggd@gmail.com s potvrzením a dalšími informacemi ohledně potřebné přípravy na večer.


Pokud si chceš zahrát nějaké hry, získat inspiraci anebo představit vlastní hru, s radostí tě přivítáme. 

Pořádá Audiovizuální centrum ve spolupráci s Kinem Kavalírka.  Provoz Audiovizuálního centra je podporován Ministerstvem kultury ČR.

More information about the event in English can be found in the event details.

Let us ask you a question. Are you an enthusiast who make their own board or card games? Or both? If your answer is "yes", then great, because now you have an opportunity to introduce your games to the world.

After hosting FAMU playtest and indie game developers night... Now it's time for board and card games to shine.

We give you an opporutnity to bring board/card games of your own making or just a prototype of those for others to see. The only thing you need to do is to fill out the Google form: https://forms.gle/xvBLWPyxbgx3UVLJA

Before the event, you will get an email from summoninggd@gmail.com with confirmation and information about what to prepare for the evening.


If you want to play some games, get an inspiration or show game made by you, you are welcomed to come and enjoy this event.

Organised by the Audiovisual Centre in cooperation with Kino Kavalírka.  The Audiovisual Centre is supported by the Ministry of Culture of the Czech Republic.